Miért nem tud hintázni a gyerekem?- sokkal többről szól, mint gondolnád!

"Nem ügyetlenség – hanem egy figyelmeztető jel!" A hintázás hiánya mögött meglepően összetett idegrendszeri fejlődési kihívások húzódhatnak meg

Van egy érzés, amit semmi más nem ad vissza. Egy nyári délután, meleg napsütés, és te csak repülsz előre-hátra a hintában – szabadon, nevetve, minden gond nélkül. Emlékszel? Vagy te voltál az a gyerek, aki inkább csak nézte a többieket, mert nem ment a lábtempó? Lehet, hogy a saját gyermeked most ugyanebben a cipőben jár – vagy te magad sem tudsz még ma sem hintázni?

Nem "csak" a hinta 

Sok szülő szembesül vele óvodáskor környékén, hogy a gyermeke nem szeret vagy nem tud önállóan hintázni. Talán próbálkozik, de nem jön össze a lábmunka, vagy nem érzi a ritmust, elveszíti az egyensúlyát. Ez nem ritka – sőt, nagyon is árulkodó. Ugyanis a hintázás nem pusztán játék: komoly szenzomotoros érettséget kíván.

A mozgásformák, amelyek a hintázáshoz szükségesek – testtudat, egyensúly, térérzékelés, ritmusérzék, keresztező mozgások – mind alapjai az iskolai tanulásnak is. Így ha ezek fejletlenek, nem csak a játszótéren lehet gond, hanem a tanulásban, a figyelemben, a koordinációban is.

A fejletlen részképességek hatása 

Gyakori jelenség: ha valaki nem tud hintázni, sokszor biciklizni vagy úszni sem tanul meg könnyen. Mindhárom mozgásforma komplex idegrendszeri együttműködést igényel – és ha ezek hiányoznak, akkor nemcsak a sport, de az iskola is nehézkessé válik.

A hintázáshoz szükséges képességek fejletlensége hatással lehet:

  • az íráskészségre

  • a figyelemre

  • a téri tájékozódásra

  • a beszédkoordinációra

  • az olvasási és számolási nehézségekre

  • az érzelmi stabilitásra

Jó hír: ezek fejleszthetők! 

Mozgásfejlesztő foglalkozásokkal és gyermekjógával célzottan lehet fejleszteni a hintázáshoz szükséges képességeket. A játékos egyensúlygyakorlatok, keresztező mozgások és légzőtechnikák nemcsak mozgásos, hanem idegrendszeri szinten is támogatják a gyermeked fejlődését.

Nem a "jó hinta" számít – hanem az a fejlődési út, ami a hinta meghódításához vezet. Ez az út megalapozhatja az iskolai sikereket, az önbizalmat, sőt, a felnőttkori mozgásbiztonságot is.

Ha úgy érzed, hogy gyermeked (vagy akár te magad) még mindig nem érzi magát biztonságban a hintában, érdemes mélyebbre ásni. A hinta nemcsak egy játék – hanem tükör. És lehetőség a fejlődésre.

Ha szeretnéd jobban érteni, hogyan segíthet a mozgásfejlesztés, olvasd el a másik blogbejegyzésemet is az úszás elsajátításának nehézségeiről – mert az úszás éppúgy komplex kihívás, mint a hintázás, és kulcsszerepet játszik az idegrendszeri érésben.

Ha kérdésed van, vagy szeretnél személyre szabott tanácsot, keress bátran – itt megtalálsz: 

Török Nóra mozgasbanafejlodesed.hu    +36 30 4820428      Teams: norioktatas

 Ne hagyd ki – lehet, hogy épp ez a tudás segít egyensúlyba hozni a fejlődést!

Fotók: Pixabay